10 užitočných tipov ako ušetriť na dovolenke

Oddych v zahraničí je síce dôležitý pre naše duševné zdravie, našu peňaženku však väčšinou nepoteší. Mnohí spokojní dovolenkári ostanú nepríjemne prekvapení, keď si po zaslúžených dňoch voľna skontrolujú stav bankového účtu. Na dovolenke sme totižto uvoľnenejší a nerobí nám problém buchnúť sa po vačku. Stále však existujú spôsoby, ako pri dovolenkovaní ušetriť a zároveň si pobyt v zahraničí naplno užiť.

Cestujte mimo sezónu

Ak si váš pobyt v zahraničí naplánujete pred alebo tesne po hlavnej sezóne, ubytovanie a ostatné služby zoženiete oveľa lacnejšie. V neposlednom rade sa vyhnete aj davom turistov, nekonečným radám a tlačeniciam.

Nenechajte nič na náhodu

Aj tá najdrahšia dovolenka sa môže v sekunde zmeniť na sériu nešťastných udalostí. Nevoľnosť, úpal alebo úraz sa môže prihodiť komukoľvek. Taktiež sa môže stratiť batožina alebo nechtiac môžete poškodiť majetok inej osoby. Všetky tieto situácie predstavujú aj dodatočné výdavky, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých stoviek eur. Spoľahlivo vás však môže ochrániť práve cestovné poistenie, bez ktorého by na dovolenku nemal vyraziť žiadny turista.

Airbnb alebo hostel namiesto hotela

Ak  plánujete prežiť dovolenku aktívne a do hotela sa budete chodiť iba vyspať, drahé hotelové ubytovacie zariadenie vás vyjde zbytočne draho. Vyskúšajte preto služby čoraz viac populárneho Airbnb alebo overených hostelov. Oba typy ubytovania sú oproti hotelom výrazne lacnejšie a pri správnom výbere budú aj rovnako pohodlné.

Kontrolujte si výdavky

Na dovolenke sa nechceme až tak kontrolovať a platí to aj pri míňaní peňazí. Zatiaľ čo doma sa mnohí turisti kontrolujú a všetky svoje výdaje zvažujú, na cestách je to častokrát opačne. A potom sa nestačia diviť, kam sa ich peniaze podeli. So svojimi výdavkami však môžete držať krok pomocou rôznych aplikácii pre správu výdavkov. Tieto aplikácie obsahujú aj funkcie nastavenia upozornení, ktoré vám dajú vedieť, ak prekročíte svoj rozpočet a tiež vaše výdavky zoradia do prehľadného reportu.

Neprežeňte to so suvenírmi

Pekná soška z miestneho obchodíka alebo iné tematické dekorácie vám isto na dovolenke urobia radosť. Po príchode domov však môžete zistiť, že sa vám do zariadenia vašej domácnosti vôbec nehodia, a tak ich jednoducho odložíte a pre sentimentálnu hodnotu nikdy nevyhodíte. Takto však zbytočne vyhodíte peniaze a zároveň si domov prinesiete ďalšiu nepotrebnú vec. Pri kúpe suvenírov si preto vždy zvážte, či tú vec naozaj potrebujete a máte pre ňu dostatočné využitie.

Ubytovanie si zarezervujte s predstihom

Last minute ponuky sú síce lákavé a častokrát výhodné, no pri výbere sa musíte v podstate uspokojiť s tým, čo sa vám ujde. Mnohé cestovné kancelárie či poskytovatelia ubytovania však ponúkajú výhodné zľavy za rezerváciu pobytu s dostatočným časovým predstihom a takto môžete ušetriť desiatky, niekedy až stovky eur. Navyše budete mať dostatok času na naplánovanie vašej cesty.

Myslieť dopredu sa oplatí aj pri zabezpečení vašej cesty. Hodiť sa vám budú aj rôzne pripoistenia k cestovnému poisteniu, ktoré vás budú kryť v prípade rôznych nepríjemných situácii. So správne vyskladaným poistením vás strata batožiny, úraz, či porucha auta len tak nezaskočia.

 

Zdroj obrázka: pexels.com