7 + 1 tipov pred prvou dovolenkou na jachte

7 + 1 tipov pred prvou dovolenkou na jachte

O dva mesiace začne čas dovoleniek, relaxu a zábavy. Plní očakávania sa tešíte na prvú dovolenku na jachte. Nadšenie sa strieda s obavami, ako plavbu zvládnete. Šťastie praje pripraveným, a preto nie je na škodu získať čo najviac informácií. Našich 7 + 1 tipov vám pomôžu obavy prekonať.

1. Jachtu vyberajte v predstihu

Nemáte ešte vybranú jachtu? Ponáhľajte sa. Tak ako sú prvé predané lode na predaj za dobrú cenu, tak budú prvé predané aj najlepšie jachty. Vďaka skorému prenájmu môžete získať nielen lepšiu, ale tiež lacnejšiu jachtu. Ideálnymi mesiacmi na výber plavidla sú február a marec.

2. Využite služby agentúr

V prípade, že sa nechcete naozaj o nič starať a nič plánovať, spoľahnite sa na služby agentúr. Veď aj keď kupujete jachty na predaj, necháte si poradiť od predajcu. Agentúry vám pomôžu s výberom lode, pripravia pre vás plán trasy, zarezervujú miesta v prístave, sprostredkujú poistenie a dokonca nakúpia potraviny na cestu.

3. Vyplávajte mimo sezóny

Keď sa chcete vyhnúť preplneným prístavom, plným plážam a centrám prístavných mestečiek s davom ľudí, vyplávajte v máji, na začiatku júna alebo v septembri. Navyše ušetríte, pretože v termínoch mimo hlavnej sezóny sú lode na prenájom lacnejšie.

4. Zožeňte si kapitána kamaráta

V predstihu si zožeňte aj kapitána. Skúsený kapitán ja zárukou, že plavba prebehne bez komplikácií. Kapitána zoženiete na internete alebo vám ho poskytne už spomínaná agentúra. Treťou možnosťou je nájsť niekoho s kapitánskym kurzom vo svojom okolí. Nejde však o majiteľa preukazu vodca malého plavidla. Kapitán musí vlastniť preukaz Veliteľa námorného rekreačného plavidla.

5. Naplánujte si celú trasu

Nenechajte nič na náhodu a celú trasu vopred naplánujte. Ak nevyužijete služby agentúry, obráťte sa na známych, ktorí už dovolenku na jachte zažili. Iste vám radi sprostredkujú svoje cenné rady ohľadom trasy i lacných, dobre vybavených prístavoch.

6. Nakúpte si dostatok potravín

Na otvorenom mori sa len ťažko dostanete k jedlu. Pred plavbou alebo v každom prístave si nakúpte dostatok jedla a nápojov, ktoré vám vydržia do miesta nasledujúceho kotvenia. Jesť síce môžete aj v prístavoch alebo v meste, ale vlastné varenie vás vyjde lacnejšie.

7. Nezabudnite na lieky

Okrem jedla kúpte pred plavbou základné lieky. Zídu sa vám lieky na morskú chorobu, proti hnačke, zvracaniu, horúčke a alergiám. Nezabudnite ani na pravidelne užívané lieky, náplasti dezinfekciu a obväzy.

8. Ušetrite na doprave

Nielen trasu plavby je dobré si vopred naplánovať.  Premyslite si tiež to, ako sa do prístavu dopravíte. Ak budete zháňať letenky na poslednú chvíľu, môžu byť o polovicu drahšie.