Čo je pri plánovaní letnej dovolenky na mori najdôležitejšie

Čo je pri plánovaní letnej dovolenky na mori najdôležitejšie

Leto je za dverami a veľa našincov sa tento rok vyberie nielen k moru, ale tiež na more. Plánovať dovolenku na jachte musíte v predstihu. Ak ste to tento rok nestihli, máte o to viac času na vytvorenie plánu na budúce leto. Čo je podstatné pri plánovaní takejto dovolenky a na čo netreba zabudnúť?

Kedy začať plánovať dovolenku na lodi

Dovolenku na jachte pokojne začnite plánovať ihneď na začiatku roka. V priebehu januára sú už známe ceny prenájmu lodí a tiež ceny kotvenia v marínach. Približne v marci by ste už mali mať zaplatenú zálohu za loď. Samozrejme, že aj v neskoršom termíne je možné jachtu prenajať, ale riskujete. Je to podobné ako pri kúpe lode na predaj alebo auta na predaj. Tie najlepšie sú predané ako prvé. Ak chcete mať pestrý výber, rezervujte loď čo najskôr.

Výber vhodnej lode

Rezervovaniu lode predchádza jej výber. Na internete nájdete desiatky agentúr, ktoré ponúkajú jachty na predaj i prenájom. Čo sa týka typu lode, plachetnice sú skôr pre dobrodruhov, ktorí sa chcú zapojiť do ovládania lode. Sú lacnejšie, pretože ich poháňa vietor. Motorové jachty sú už o odpočinku a užívaní slniečka i mora. Jachty majú nevýhodu v tom, že je na nich menší priestor, a to hlavne v kajutách. Najviac priestoru budete mať na katamaráne. Za katamarán si priplatíte, ale zmestí sa naň viac ľudí, čiže prenájom sa rozráta na menšie časti.

Plánovanie cesty do prístavu

Agentúry prenajímajúce lode vám dokážu pomôcť s kompletnou prípravou plavby vrátane cesty do prístavu. Ak sa rozhodnete cestovať do prístavu na vlastnú päsť, hľadajte letenky čo najskôr. Môžete ušetriť značnú sumu. Do bližších prístavov sa viete dopraviť aj sami a doviesť si zásoby jedla či nápojov. Rátajte však s tým, že parkovanie v maríne je drahé. Väčšina plavieb cez agentúry prebieha od soboty do soboty. Nalodenie je možné vo večerných hodinách. Späť do prístavu musíte prísť skoro ráno. Loď sa ráno odovzdá, skontroluje a pripraví pre ďalších moreplavcov.

Ako nájsť kapitána lode

Kapitán t.j. skipper je základom úspešnej a pohodovej plavby. Opäť môžete nechať agentúru, aby vám kapitána našla. Lepšie je však hľadať po vlastnej ose. Buď prezrite inzeráty, alebo sa spýtajte vo svojom okolí. Slováci sú milovníci mora a plavieb. Možno jedného kapitána medzi kamarátmi nájdete. Nestačí však, aby mal kurz vodca malého plavidla. Na mori potrebuje preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla.