Slovenská dovolenka v Chorvátsku

Chorvátsko je stále obľúbenou destináciou  našincov. Predsa len, sadnúť do auta s poriadnou desiatou, obrniť sa nervami a vyraziť. Za 12 hodín sa už kúpať v mori. Taká je určite predstava ale aj realita nejedného z nás. Dovolenka v Chorvátsku je a vždy bola jedna z tých, ktorá je dostupná a takpovediac domácka. Čo však netreba vynechať, keď tam už budeme?

Harbor of old town Hvar on island Hvar

Ak si neviete vybrať, či stráviť svoju dovolenku na pevnine alebo na ostrove, teraz vám asi nepomôžeme. Na každom kúsku chorvátskej zeme totiž nájdete niečo, čo stojí zato. Nie je to dovolenka na Hawai ani na Kanárskych ostrovoch. Ak však radi striedate relax a obzeranie pamiatok, v Chorvátsku sa tieto dve činnosti veľmi ľahko prepoja.

Poznáte chorvátsku Madeiru? Tak nazývajú miestni ostrov Hvar, jeden z najväčších ostrovov tejto krajiny. S najvyšším počtom hodín slnečného svitu je jedným z tých častí Chorvátska, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť. Členité pobrežie poskytuje niekoľko stoviek možností malým plážam a zátokám, ktoré často nik nevyužíva. Ostrov Krk, najväčší ostrov krajiny sa vyznačuje inou zvláštnosťou. Ako jediný je s pevninou spojený mostom. Uľahčuje to teda dopravu na most, nakoľko nemusíte využívať trajekt ako na iné ostrovy Chorvátska. Máte radi piesočnaté pláže viac ako tie kamienkové? Vyberte si teda radšej ostrov Pag, ktorý na rozdiel od svojich ostrovných bratov má k dispozícii piesok na svojich rozľahlých plážach. Zátoka Stiniva je dominantou ostrova Vis, ktorý bol v minulosti základňou anglickej armády počas Naopleonských vojen. Dnes ma približne 5 tisíc obyvateľov a v lete sa teplota vody pohybuje okolo 24 stupňov.

Toto všetko a mnoho ďalšieho poskytuje krajina obľúbená slovenskými dovolenkármi. Vždy je z čoho vyberať a vždy je možnosť objavovať nové a nové zátoky, zrúcaniny, piesočné pláže. Isto si však nájdite čas na malú plavbu ľodou, z ktorej sa vám naskytne neuveriteľný pohľad na „slovenské“ more a členité a strmé zrázy ostrovov. Prebádanie niektorých ostrovov nepotrebuje ani mapu. Stačí auto či skúter a o výlet je postarané.

 

FOTO: xpix / Dollar Photo Club